HomeEquipmentPreamplifier TAD C1000 Evolution Preamplifier – Silver
Previous product
TAD D1000TX Evolution CD Player and DAC - Silver AED 79,999 inc. vat
Back to products
Next product
Amy Winehouse - Lioness: Hidden Treasures (Vinyl 2LP) AED 219 inc. vat
TAD
TAD C1000 Evolution Preamplifier – Silver
AED 79,999 inc. vat
  • 10Hz―100kHz, –1 dB frequency response
  • High-output toroidal power transformer
  • High-precision ball bearing mounted volume wheel
Brand
TAD
In stock
SKU: TAD-C1000 Categories: Equipment, Preamplifier
Share
Facebook Twitter Email Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp
  • Description
  • About TAD
  • Specifications
Description
Purity
Symmetry
Elegance
Excellence
Stability
About TAD
Specifications
  • Rated Output Voltage: 1.6V (balanced), 0.8V (unbalanced)
  • Maximum Output Voltage: 16Vrms (balanced) 8Vrms (unbalanced)
  • Rated THD: 0.003%
  • IHF S/N Ratio: 120dB
  • Frequency Responce: 10Hz―100kHz, –1 dB
  • Gain: 12dB
  • Input Connectors: 4 Balanced, 2 Unbalanced
  • Output Connectors: 2 Balanced, 2 Unbalanced
  • Analog Maximum Permissible Input Voltage (-40dB): 14V (balanced), 7V (unbalanced)
  • Power Requirements: AC 120 V, 60 Hz (USA), AC 220 V to 240 V, 50 Hz /60 Hz (Europe, Asia)
  • Power Consumption: 26W (0.5W or less during Standby)
  • Dimensions: 440mm (W) x 150mm (H) x 424mm(D)
  • Weight: 17.0kg (37.4 lb)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TAD C1000 Evolution Preamplifier – Silver” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Related products
Quick View
Close
Hegel V10 Phono Preamp for MM and MC Cartridges
Equipment, Phono Preamps
AED 6,490 inc. vat
Add to cart
New
Quick View
Close
Elipson Planet Sub Powered Subwoofer
Equipment, Speakers
Select options
New
PrimaLuna Evo 300 Tube Integrated Amplifier
Equipment, Amplifiers
Select options
PrimaLuna Evo 100 Tube Integrated Amplifier
Equipment, Amplifiers
Creaktiv Trend 1_4 Hifi Rack – High Gloss
Stands & Isolation, Equipment
PrimaLuna Evo 400 Tube Integrated Amplifier
Elac cinema 10.2 Home Theatre Speakers Package
Equipment, Speakers
Add to cart
VPI – Scout 21 Turntable
Equipment, Turntables
Get the latest Raw Music Store news
Newsletter
* indicates required
Follow Us
It only takes a second to be the first to find out about our news and promotions...
Facebook Instagram
Your one-stop shop for vinyl records, HIFI and audio equipment in Dubai
AL QUOZ RECORD STORE & SHOWROOM
Unit 8, Al Marabea' St, 14B street crossing - Al Quoz Industrial 1 - Dubai
Phone: +971 4 885 5960
OUD METHA HIFI SHOWROOM
Pyramid Centre – Mezzanine Floor – M13 – Umm Hurair Rd – Dubai
Phone: +971 4 718 1606
email: hello@rawmusicstore.com
Recent Posts
  • Finders (Blog Banner)
    Finders Keepers # 3 with Frezidante
  • Gift Ideas
    🎄✨ ‘Tis the season: The Music Lover’s Gift Handbook
  • sneakpeek
    Important News – Our Store is Moving!
  • chord electronics in the UAE
    Introducing Chord Electronics at Raw Music Store
  • hifi-audio-trade-in-deal-promo
    Trade in. Trade up: Trade-In Your Gear at Full Retail Value Starting August 15
Categories
  • New records
  • Used records
  • Equipment
Information
  • About Us
  • Terms & Conditions
  • Shipping and Delivery
  • Returns
  • Privacy Policy
  • Contact Us
  • Equipment Repair
Follow us
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Discogs
Raw Music Store 2019
Shopping cart
Call us today !
Swap old gear for exclusive deals / limited time! Read more >> Dismiss
  • Menu
  • Categories
  • Advance Paris
  • APL HiFi
  • ATC
  • Atlas
  • Audio Technica
  • Auris Audio
  • Bowers & Wilkins
  • Chord Electronics
  • Creaktiv
  • Denon
  • Earmen
  • Elac
  • Elipson
  • Ferrum
  • Gold Note
  • Goldring
  • Grado
  • Graham Slee
  • Hegel
  • I-O DATA
  • iBasso
  • Isotek
  • Kanto
  • KLH
  • Luxman
  • Marantz
  • Matrix Audio
  • Melco Audio
  • Meze
  • Mobile Fidelity
  • Nagaoka
  • NorStone
  • Ortofon
  • Pioneer
  • Primaluna
  • Ricable
  • Sennheiser
  • Siltech
  • Sonos
  • Thorens
  • Titan Audio
  • Vicoustic
  • Volumio
  • VPI
  • Vinyl Records
    • New Vinyl Records
    • Used Vinyl Records
  • Turntables
    • Thorens
    • Mobile Fidelity
    • VPI
    • Technics
    • Audio Technica
    • Pioneer
    • All Turntables >
  • Audio Equipment
    • Turntables
      • Turntable Packages
      • Cartridges
      • Thorens Turntables
      • MOFI Turntables
      • All Turntables
    • Hifi / Audio Equipment
      • Speakers
      • Integrated Amplifiers
      • Phono Preamps
      • CD / SACD Players
      • Streamers / Network Players
      • Cables
    • Accessories
      • Vinyl Care
      • Mats / Weights
      • Storage & Display
      • Sleeves
      • Stands & Isolation
      • Alignement Tools
  • Our Brands
  • New in the Store
  • Deals
  • Equipment Repair
  • Contact us
  • Login / Register
Sign in
Lost your password?
No account yet? Create an Account
Scroll To Top
SIGN UP AND CONNECT TO RAW MUSIC STORE!
Be the first to learn about our latest additions and get exclusive offers.
[mc4wp_form id="74"]